arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Jak na izolaci základů a utěsnění garáže nebo zahradního domku?

Jak na izolaci základů a utěsnění garáže nebo zahradního domku?

Postup izolace základů garáže a zahradního domku:

  1. Penetrace
  2. Hydroizolace (asfaltové pásy)
  3. Adhézní můstek
  4. Samonivelační stěrka

Stavba montované garážezahradního domku či přístřešku je velmi jednoduchá. Výhodou tohoto typu staveb je jejich naprostá bezúdržbovost, kdy se roky nebudete muset starat skutečně o nic, co se konstrukce garáže či zahradního domku týče. Určité problémy by vám však mohla způsobit podlaha, respektive betonová základová deska. Abyste zajistili její maximální odolnost, bude rozhodně lepší pustit se do jejího zaizolování. V dnešním článku si povíme, jak na to.

Krok 1 – Penetrace

Penetrace betonové desky

Základním krokem je penetrace betonu. Ač jde o krok, který se zdá být zbytečný a bude po dokončení prakticky neviditelný, je velmi důležitý. Penetrační nátěr totiž beton sjednotí, zvýší jeho přilnavost a celkově připraví betonový povrch k další práci. Penetraci betonu tedy rozhodně nevynechejte. Naopak se bez jejího dokončení nepouštějte do dalších kroků. Začněte tím, že beton očistěte od případných uvolněných částí, které důkladně odstraňte. Například výkonným, ideálně průmyslovým, vysavačem. Chybu neuděláte také při použití odmašťovacího prostředku. Pak beton nechejte pořádně vyschnout.

Na suchý beton následně můžete nanést samotnou penetrační vrstvu. Pořádně si prostudujte návod přiložený u penetračního nátěru. Někteří výrobci doporučují nátěr ředit, jiní ne. Řiďte se tedy postupem uvedeným u konkrétního výrobku. Samotný nátěr pak se pak provádí válečkem nebo štětcem.

Opět bude následovat čekání. Tentokrát na vyschnutí penetračního nátěru. To bude trvat několik hodin. Připravený povrch poznáte tak, že se stane matnějším. Na dotek pak musí být samozřejmě suchý. Nezůstaňte ale u jedné vrstvy. Podle doporučení výrobce pokračujte s další.

Krok 2 – Hydroizolace (asfaltové pásy)

Hydroizolační nátěr

Dalším krokem, který budete aplikovat na již napenetrovaný betonový povrch, je izolace proti vlhkosti. Její hlavní účel je zřejmý. Právě tato vrstva zabrání vniknutí vniknutí vody a vlhkosti do konstrukce. Doporučujeme zvolit mrazuvzdorný hydroizolační nátěr. Například tekutou lepenku, která je vhodná právě na beton či zdivo. Tekutá hydroizolace je v při přípravě podkladu pro stavbu garáže či zahradního domku ideálním řešením. Pohodlně se nanáší a funguje spolehlivě. Tento typ izolace můžete používat v exteriéru i v interiéru.

Při nanášení nátěru se opět řiďte doporučením výrobce. Materiál rozmíchejte a štětcem, válečkem nebo případně hladítkem aplikujte přímo na napenetrovaný beton. Nátěr se vhodné aplikovat ve dvou vrstvách, a to takzvaným křížovým způsobem, kdy materiál poprvé natřeme zprava dolů a následně zleva nahoru. Jde zkrátka o to, aby se směry střídaly.

Mezi těmito nátěry si dejte odstup několik hodin. S aplikací druhé vrstvy začněte v momentě, kdy je první nátěr ještě vlhký. Nezapomeňte také na to, že izolaci byste měli natřít také na pár centimetrů stěny. Zabráníte tím vniknutí vody do podlahy kolem rohů. Rohy místnosti pak vyslužte dilatační páskou, která se vkládá do čerstvě nenesené první vrstvy hydroizolace. Následovat bude zatím nejdelší čekání. Izolaci bude totiž potřeba nanést v další vrstvě. Avšak až ve chvíli, kdy bude první dvojvrstva suchá. Kompletní vyschnutí může trvat až 3 dny.

Chcete-li mít jistotu, že vaše garáž je kvalitně utěsněná, ze zkušeností našich klientů můžeme doporučit umístit těsnění z asfaltových pásů pod stěny stavby. Toto opatření zabraňuje průniku nechtěné vody či vlhkosti. Budete mít tak větší klid a jistotu, že vaše vozidla a další majetek v garáži budou v suchém a bezpečném prostředí. 

Pokud máte garáž nebo zahradní domeček ji postaven, ale během přípravy podkladu došlo k chybě a mezi spodní hranou montované stavby a betonovým základem se vytvořila spára, přes kterou za deště do garáže zatéká, jediným řešením je utěsnit tuto mezeru zevnitř. To je velmi důležité! Naštěstí existují různé možnosti, jak toho docílit. Jednou z nich je použití polyuretanové pěny, která se aplikuje na vnitřní stranu garáže. Tento materiál se následně rozpíná a vyplní celou mezeru, což vytvoří vodotěsnou bariéru. Další možností je použití těsnícího spárovacího tmelu na bázi polyuretanu, který lze aplikovat podobným způsobem jako pěna. Je ale důležité si uvědomit, že tyto úpravy je nutné provést z vnitřní strany garáže, aby byla zajistěna maximální účinnost. S tímto řešením se budete moci konečně zbavit vlhkosti v garáži a užívat si suché a bezpečné místo pro vaše vozidlo.

Nedoporučuje se však opomíjet pravidelnou údržbu garáže a kontrolu stavu těsnění, aby byla zachována jeho dlouhodobá účinnost.

Krok 3 – Adhézní můstek

Aplikace adhézního můstku. Je to velmi snadný úkon podobně jako nanášení penetračního nátěru. Postačí jedna vrstva. Jde o velmi přilnavý typ nátěru, který zajistí spojení obou podkladů. Zpevňuje nesoudržné povrchy, sjednocuje savost porézních podkladů a vytváří pevnou a přilnavou vrstvu.

Krok 4 – Samonivelační stěrka

Samonivelační stěrka

Dalším krokem bude nanesení samonivelační vrstvy. Ze zkušeností našich klientů můžeme doporučit provádět tento krok až uvnitř postavené stavby, a to až ve chvíli, kdy víte, že jste předchozím krokem vytěsnili případné spáry a nerovnosti.

Tento krok již svou logikou, kdy tento podklad bude po nanesení výše, než spodní hrana stěny, nedovolí vodě průniku do stavby.

Poraďte se a zvolte vhodný materiál s ohledem na finální úpravu. Jde o vrstvu, která může sloužit jako podklad pod dlažbu. Pokud budete finální vrstvu napojovat přechodem k jiné, pak je potřeba připravit přechodové lišty.

Aplikací tohoto materiálu ovlivníte výšku případné dlažby. V této chvíli si tedy zvolte, jak vysoko by dlažba měla být umístěna.

Samonivelační stěrka se prodává pytlovaná a po smíchání s vodou v předepsaném poměru vytvoří tekutou směs vysoké viskozity, díky čemuž se hmota jednoduše srovná do roviny. Samonivelační stěrka je rychle tuhnoucí, během 24 hodin je zpravidla pochozí. Materiál nanášíme v pruzích, které od sebe budou vzdáleny 20 až 30 centimetrů. Následně je rozetřete k sobě pomocí zubové stěrky, díky které dorovnáte požadovanou hloubku. Takto urovnaná stěrka se následně finálně dorovná ježkovým válečkem, který jí rovněž odvzdušní. Pracujete se stěrkou rychle a v etapách, abyste ježkovým válečkem již tuhnoucí stěrku nepoškodili.

Tato finální vrstva by měla schnout asi 3 dny. Zabraňte při schnutí, aby na povrch dopadaly sluneční paprsky. Hmota by totiž mohla vyschnout příliš rychle, což by bylo na škodu.

Následně můžete přejít k aplikace závěrečné vrstvy podlahy vaší garáže nebo zahradního domku.

medallion

Potřebujete poradit?

Stále si nevíte rady s výběrem? Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.

Pojďte do toho s námi

Sauna s více terasou a pergolou

Chci si navrhnout vlastní stavbu a získat cenovou nabídku

Chci navštívit váš showroom a vidět realizace naživo

person

Potřebuji poradit nebo hledám odpověď na svoji otázku